KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

W dniu 6 marca 2020r odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Kopalni Soli w Kłodawie. W imprezie turystycznej wzięło udział 22 uczestników z klasy 2 tc.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w czynnej kopalni soli. Jest to najgłębsza w Europie i jedna z najgłębszych, podziemnych tras turystycznych na świecie udostępnioną turystom.
Program zwiedzania obejmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

 

KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

W dniu 13 grudnia 2019r odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Kopalni Soli w Kłodawie. W imprezie turystycznej wzięło udział 21  uczestników z klasy 2 ta.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w czynnej kopalni soli. Jest to najgłębsza w Europie i jedna z najgłębszych, podziemnych tras turystycznych na świecie udostępniona turystom.
Program zwiedzania obejmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

 

WYCIECZKA DO BERLINA

W piątek 13 grudnia grupa 36 uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wybrała się do Berlina. Chociaż wycieczka była jednodniowa, udało się zobaczyć wiele ważnych i znanych miejsc w stolicy Niemiec: Centrum Dokumentacji Powstania Muru Berlińskiego z wejściem na wieżę widokową, Alexanderplatz, Unter den Linden, Reichstag, Bramę Brandenburską, PotsdamerPlatz czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Niezwykłą atrakcją była również wizyta i możliwość zakupów w jednej z berlińskich czekoladziarni RitterBunteSchokowelt oraz na tradycyjnym Weihnachtsmarkt.
Wycieczka była bardzo udana, pogoda również dopisała. Okazuje się, że piątek 13go wcale nie musi być pechowy:-)

 

 

TERMY UNIEJÓW

W dniu 22 października 2019 roku uczennice z klas: 3td, 2ta, 1tcp, 1ag poznały zdrowotne właściwości basenów termalnych w Uniejowie. Pobyt w kompleksie termalno-basenowym zasilanym leczniczą solanką termalną dostarczył dziewczynom  niezapomnianych wrażeń odprężył i dodał  energii.

 

ZAMOŚĆ 2019/2

W dniach 21-22 października 2019r. kolejna grupa uczniów ZSU odwiedziła leśniczówkę w okolicach wsi Zamość. W wycieczce wzięli udział uczniowie z klasy: 2td. Uczestnicy imprezy turystycznej poznawali walory pobliskiej okolicy podczas rajdu pieszego. W programie  znalazły się: zwiedzanie romańskiej świątyni w Kotłowie, prokatedry kościoła polskokatolickiego, seria wykładów o regionie, jego mieszkańcach, historii, przyrodzie, wykopaliskach archeologicznych, Chopinie i jego pobycie w okolicy, wykłady leśniczego o specyfice pracy w lesie, rajd nocny do nieczynnej stacji kolejowej w Namysłakach, obowiązkowe wieczorne ognisko oraz nauka i trening strzelecki.

 

ZAMOŚĆ 2019/1

W dniach 17-18 października 2019r. odbyła się wycieczka regionalna do położonej w okolicach wsi Zamość leśniczówki-kwater myśliwskich. W wycieczce wzięli udział uczniowie ZSU z klas: 3c, 3tc, 4tc, 4td którzy poznawali walory pobliskiej okolicy.  W programie imprezy znalazły się np. 25 km rajd pieszy po okolicy, zwiedzanie romańskiej świątyni w Kotłowie, prokatedry kościoła polskokatolickiego, seria wykładów o regionie, jego mieszkańcach, historii, przyrodzie, wykopaliskach archeologicznych, codziennym życiu mieszkańców, wykłady leśniczego o specyfice pracy w lesie, rajd nocny do nieczynnej stacji kolejowej w Namysłakach, obowiązkowe wieczorne ognisko. Wycieczka ma charakter cykliczny i stale rozwija się o nowe elementy.

 

58 OGÓLNOPOLSKI RAJD „JESIEŃ CHOPINOWSKA”

W dniu 15 września 2019 roku uczniowie Naszej Szkoły z klas: 1cp, 1bp, 1tcp, 3tc, 4tc uczestniczyli w 58 Ogólnopolskim Rajdzie „Jesień Chopinowska”. Celem rajdu było upamiętnienie pobytu Fryderyka Chopina w Antoninie, rozpowszechnienie walorów turystyczno-krajoznawczych Południowej Wielkopolski, stworzenie uczestnikom warunków czynnego wypoczynku i rekreacji oraz realizacja hasła Turystyka dla wszystkich”. Na metę rajdu, która znajdowała się na terenie parku pałacowego w Antoninie dojechaliśmy trasą rowerową przez Janków Przygodzki, Trzcieliny, Dębnice, Ludwików. Do Ostrowa wróciliśmy trasą wiodącą przez Ludwików, Dębnice, Górecznik, Przygodzice Janków Przygodzki pokonując 44 kilometrową trasę rajdu.

 

WYCIECZKA W PIENINY

W dniach 27-29 maja 2019r. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza w Pieniny i nad Zalew Czorsztyński. W imprezie turystycznej wzięła udział klasa:1ta-25uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Krakowa: Zamku na Wawelu, Starego Miasta, murów obronnych wraz z Barbakanem oraz Kościoła Mariackiego, spływ Dunajcem, wejście na najwyższy szczyt Pienin- Trzy Korony, zwiedzanie zamku w Niedzicy oraz unikalnego zabytku wpisanego do rejestru UNESCO- drewnianego kościółka w Dębnie Podhalańskim.
Uczniowie mieli okazję poznać walory przyrodnicze, kulturowe, turystyczne jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Nocleg nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego z widokiem na Tatry, regionalne jedzenie gospodarzy i wieczorne mecze siatkówki dopełniały całości wycieczki. Uczniowie wykazali się dobrymi humorami, organizacją oraz przezwyciężyli wiele trudności i przeciwności losu.

 

WYCIECZKA JEZIORAK 2019

W dniach 24-27 kwietnia 2019r odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza nad Jezioro Jeziorak leżące na Pojezierzu Iławskim. Jeziorak to najdłuższe jezioro rynnowe w Polsce o dł.27,4km, otoczone pięknymi lasami, ciekawymi zamkami. Celem wycieczki było poznanie przyrody, historii, ludzi zamieszkujących ten  obszar. Uczniowie w drodze nad Jeziorak poznali miejsce i historię śmierci J. Popiełuszki nad Wisłą/Jeziorem Włocławskim, zwiedzili zamek krzyżacki w Brodnicy. Ciekawym punktem wycieczki okazało się zwiedzanie Iławy z przewodnikiem miejskim Panem Darkiem, który swą wiedzą, charyzmą oraz miłością do rodzinnego miasta zaciekawił uczniów. Innymi elementami wycieczki było zwiedzanie zamku w Malborku, ruin pałacu  w Kamieńcu -miejscu zamieszkania Napoleona z Marią Walewską, wizyta w cerkwi grekokatolickiej w Iławie, zwiedzanie z przewodnikiem pięknego zamku w Radzyniu Chełmińskim. Ciekawym elementem było poznanie domu i okolicy  w której mieszkał pisarz Z. Nienacki autor książek dla dorosłych i młodzieży, serii przygód Pana Samochodzika. Obecny właściciel domu Pan Bogusław ciekawie opowiadał o twórczości Z. Nienackiego, zaprosił uczniów do zwiedzania swojej stadniny koni. Okolice Jezioraka to również Grunwald-miejsce wielkiej bitwy. Uczniowie wzięli udział w lekcji historii na miejscu bitwy. Pobyt nad Jeziorakiem musi się wiązać z prawdziwym poznaniem jeziora. Można zrobić to jedynie poprzez rejs jachtem, który przy słonecznej pogodzie ukazał piękno okolicy. Wycieczkę uzupełniały codzienne wieczorne ogniska z dużą dawką humoru i uśmiechu, mecze siatkarskie, treningi biegowe, instruktarz zachowania się na jachcie i jeziorze,  popisy gry na  gitarze, występy wokalne oraz wariacje kulinarne gospodarzy.

 

 

Copyright (c) 2020 ZSU
Zaloguj